|
na další stranu
Slovo úvodem
Divoké víno číslo 37 vychází 19. září, tedy v den, který považuji za významný den svůj a za den výroční našeho časopisu. Přesně před 44 lety vyšlo totiž první číslo historického tištěného Divokého vína. Tři čísla té "nudle" jsou uložena v archivu mého domu na Hájku, otec spoluzakladatel Méla Machálek je uchovává stejně pečlivě.
Večer zářijového dne roku 1964 jsme se sešli v naší libeňské sklepní klubovně v domě číslo 4 v Krejčího ulici a pro kamarády a spolubásníky jsme uvedli pořad našeho "divadla poezie" z Michelangelových veršů a dopisů pod názvem Titan a člověk. Naši procítěnou recitaci doprovázelo kvarteto zobcových fléten vedené Kateřinou (Bachtíkovou?). Spolužáci Jarda Fiala a Robert Šmied promítali na tři plátna fotografie soch a reprodukce obrazů našeho renesančního idolu. Diapozitivy k promítání jsme pořídili v Klementinu východoněmeckým fotoaparátem Exakta, zapůjčeným z Pionýrského domu v Karlíně. Dokonalé! Kdykoli po letech se sejdeme s Mélou Machálkem, nezapomeneme zopakovat si verše:
Ty víš, že vím, že víš, můj drahý pane,
že jdu jen, abych u tebe se zhříval.
A víš, že vím, že víš, jsem, jak jsem býval.
Básně jsme čerpali z knihy vydané Evropským literárním klubem v roce 1941. Kniha osahaná a rozpadající se mnohým otvíráním se z mé knihovny před lety ztratila. Je to měsíc zpátky, co se mi podařilo získat v antikvariátu dokonce dva exempláře vzácné knihy najednou. Leží u mé postele a před spaním si předčítám z posledního Michelangelova dopisu:
Ruka mi již neslouží. Od nynějška dám dopisy psát jiným a já pod to
jméno své napíšu.
Za týden po Michelangelovi, 26. září 1964, uvedlo naše divadlo poezie pořad z básní Robinsona Jefferse . Pojmenovali jsme jej podle milované knížky vydané Klubem přátel poezie - Je čas opět políbit zemi. Vzpomínám, jak jsme s Mélou při školní brigádě fascinováni Jeffersovými verši vylezli v Kladské u Mariánských Lázní na skálu a recitovali kamenům a stromům:
Čas pro toho, kdo zpola promarnil
letní pasát, aby si hvízdl na zimní bouři
a na vysoké slepé útesy Terry incognity.
Zmateni mládím a dobou, milovali jsme renesanční lyriku, Františka Hrubína, Oldřicha Mikuláška, ale taky Jarmilu Urbánkovou, Františka Branislava a Louise Aragona a jejich verše nadšeně recitovali...
Jak jsme vypadali v roce 1965 si můžete snadno ověřit, kliknete-li na "Týžden vo filme z roku 1965" (27 MB). Záběry se podařilo najít díky laskavosti Barbory Wohlinové z Krátkého filmu, jenž je z nepochopitelných důvodů archivuje. Stojí za to! Jsem ten lehce ovousený mladíček s dýmkou v ruce. A s vlasy!!
Významným se pro mne stalo 19. září i proto, že se v mém chovu koní narodilo ten den první hříbě - klisnička Alma. Stalo se o jedenáct let později, v roce 1975.
A taky jsem dnes, 19. září 2008 ve 12 hodin, otevřel v příbramské nemocnici třináctý český babybox.
Na oslavu 19. září vydávám už šestým rokem novodobé internetové Divoké víno. Přináší tentokrát dvě desítky autorů, tradiční staříky Karla Sýse, Jiřího Žáčka, Jaroslava Holoubka, Michaela Lorence a Pavla Vernera proložené mladičkými básnířkami i veršomilovnými jinochy. Básničky jsem z laskavosti Viléma Stránského, majitele internetové aukční síně www.artbohemia.cz, proložil akty Oty Janečka. Jak jinak!
Alibisticky upozorňuji, že nestojím zdaleka za všemi publikovanými texty. A teroristicky žádám mladé básnířky a básníky, aby se při používání interpunkce rozhodli - používat či nikoli. Nezbývá mi než opravovat pravopisné chyby, na to už jsem si za léta zvykl, ale že bych měl ještě škrtat či doplňovat čárky a tečky..?
L. H.
Pohádka devátá a poslední, pohádka současná
Lucie a Matýsek
Seděl jsem u svého psacího stolu v domě na Hájku. Oknem je výhled na dvůr a nepíšu-li zrovna a kouknu z okna, vidím, jak po dvoře pobíhá můj černobílý border coliáš Graham, občas přeběhne kočka nesoucí koťatům myš z loviště na poli, pomalu a důstojně se prochází bílý poník Lupinka, nejstarší kůň ve stáji, na jabloni proti oknu klepe do kmene strakapoud nebo ve větvích stromů ve vedlejší oboře skáče veverka, jež občas přeskáče i na zahradu nebo dokonce vstoupí až do předsíně, nechám-li dveře domu otevřené... Kouknu tedy zrovinka z okna a vidím, že do dvora vjíždí modrý forman. Z auta vystoupí vysoká blonďatá holka v modrém tričku a džínách a vesele se usmívá - Lucie! Přijela zásadně změnit můj život.
Zrovna včera jsme byli s Lucií a naším čtyřletým Matýskem na výletě. Máme rádi hrady, a tak jsme si vyjeli na hrad Šternberk.
Současný epilog
Slovy nad čarou končí moje letošní knížka Satyr a nymfičky (pošle vám ji Nakladatelství Petrklíč). Věnoval jsem ji mamince našeho Matýska k jejím březnovým narozeninám. Lucie ovšem říká, že není blonďatá. Ostatně posuďte sami. Přikládám fotografii, kterou jsem pořídil na Sázavě, letos 12. září. Vyjeli jsme si s Lucií a Matýskem na kanoi po řece. V pozadí hrad Šternberk. Láká nás znovu a znovu ...
A současný prolog. ..
Nabízím první kapitolu rozepsané knížky. Vyjde počátkem roku 2009 v Nakladatelství Petrklíč.
Co jste se v novinách nedočetli
O BABYBOXECH
To víte, že se ze mě novináři snaží vymámit zlaté tele. Příběhy odložených dětí... Historie jejich rodičů... "Pane Hess, chtěla bych to napsat jinak, než to mají ostatní," jak často jsem tu větu slyšel a ani těm nejkrásnějším ženským ústům nevyhověl.
Kdysi jsem pracoval jako manažer pro podnikatelskou sféru v Soudcovské unii ČR. Hned jak mě napadlo zřídit tyhle bedýnky na děti, pocítil jsem potřebu svěřit se svým pánům soudcům a nabídnout ideu právě jim. Že by taky udělali něco, čím by veřejnost naladili pozitivně...
Čestný prezident Soudcovské unie, s nímž mě pojí letité přátelství, přistoupil k nápadu skepticky, jak je mu vlastní. Tehdejší výkonný prezident nedůvěřivě, jak je mu vlastní. Zato předchozímu prezidentovi se nápad zalíbil. Dodnes děkuju Liboru Vávrovi za podporu. Opatrně se k projektu vyjádřil předseda pražského Městského soudu. Opatrnost je mu vlastní. Jenže zakrátko jsme spolu našli společnou řeč a při našich častých obědech jsem Janu Sváčkovi podával vyčerpávající informace o svých úspěších a neúspěších. O těch především. Výsledkem mého návrhu, aby se Soudcovská unie nápadu ujala, byla mlha nad řekou, jež se ve větru rozplynula.
Při jednom obědě podnikatelů se soudci zůstal sám u stolu sedět mladý advokát zastupující OP Prostějov, bohatou českou firmu. Přisedl jsem k němu a pojídali jsme společně tradiční svíčkovou. Na navštívence Romana Hanuse se skvěla náramná adresa jeho advokátní kanceláře - Praha 1, Národní třída. A tak jat vizí, převyprávěl jsem mu svoje představy o sbírání nechtěných dětí do bedýnek připevněných na vratech nemocnic. Hanus zřejmě zase poněkud ovlivněn společností soudců, v níž právě obědval, se snadno pro myšlenku nadchl. Založili jsme Nadační fond pro odložené děti Statim. Já s představou přílivu financí z pokladny prostějovských krejčíren ve prospěch babyboxů, Hanus předpokládám ozářen zlatistou gloriolou vznášející se nad Soudcovkou unií...
Na jeden přátelský oběd podnikatelů se soudci přijel z moravského Prostějova až do pražského hotelu Mejstřík i sám velký František Tuhý, generál a většinový majitel tradičních krejčovských továren. Ano, dohodnuto, prostějovské švadlenky budou šít soudcům elegantní a praktické taláry. Nahradí se jimi staré, těžké a neprodyšné soudcovské stejnokroje. V čí jiné osvícené hlavě by ta báječná myšlenka mohla asi vzniknout..?
František Tuhý uspořádal přehlídku navržených "kouzelnických plášťů" ve svém sídle na Vysočině, na romantickém zámečku Karlštejn. Nebo snad to bylo rekreační středisko prostějovských švadlenek... Dovezl jsem auto plné soudců do vznešeného sídla prostějovského knížete a napomáhal a přihlížel, jak se rozvíjejí přátelské vztahy. Jsem přece odborník přes vztahy...
Stoly se prohýbali pod laskominami připravenými mladými švadlenkami, přípitek stíhal přípitek. Jeden z prostějovských ředitelů předváděl osobně pánské modely soudcovských talárů.
Společnost se přemístila do sklípku. Moravská vína vytékala proudem z koštýřů a pak i ze sudů... Ředitel František Tuhý mi nabídl tykání. Hurá! Nejsa navyklý alkoholu, usínaje odešel jsem do přiděleného pokojíku jako první. Leč - v pokojíku vedlejším zahlédl jsem útlou ženskou nohu vyčnívat zpod přikrývky. Půvabná mladá soudkyně zřejmě odešla spát ještě přede mnou...
Hezké vize mi přinášel kontakt s krejčovskou továrnou OP Prostějov i s jejím mladým pražským právním zástupcem Romanem Hanusem. Leč zůstalo jen u představ. Nedostal jsem ani slíbenou prémii za sjednání obchodu s kouzelnickými plášti...
A proč pojmenovávám důstojné taláry právě tímhle lehce dehonestujícím výrazem? Jeden z předsedů pražských soudů dává občas k dobrému historku, jak poslal mladého soudního čekatele do čistírny s taláry. Mladičký adept spravedlnosti se vrátil a přinesl z čistírny stvrzenku - převzato k vyčištění: dvanáct kouzelnických plášťů...
Ludvík Hess
|
- Ostatní tvorba Ludvíka Hesse publikovaná v Divokém víně:
- DV 135/2025: Slovo úvodem
- DV 134/2024: Slovo úvodem - Divoké víno mělo 60 let
- DV 133/2024: Opustil nás Karel Sýs, Slovo úvodem
- DV 132/2024: Slovo úvodem
- DV 131/2024: Slovo úvodem
- DV 130/2024: Úvod
- DV 129/2024: Slovo úvodem
- DV 128/2023: Slovo úvodem
- DV 127/2023: Slovo úvodem
- DV 126/2023: Slovo úvodem
- DV 125/2023: Slovo úvodem
- DV 124/2023: Slovo úvodem
- DV 123/2023: Slovo úvodem
- DV 122/2022: Slovo úvodem
- DV 121/2022: Slovo úvodem
- DV 120/2022: Slovo úvodem
- DV 119/2022: Slovo úvodem
- DV 118/2022: Fotografie
- DV 117/2022: Slovo úvodem
- DV 116/2021: Slovo úvodem
- DV 115/2021: Slovo úvodem
- DV 114/2021: Slovo úvodem
- DV 113/2021: Slovo úvodem
- DV 112/2021: Slovo úvodem
- DV 111/2021: Slovo úvodem
- DV 110/2020: Slovo úvodem
- DV 109/2020: Slovo úvodem, Petr Novák z Jaroměře
- DV 108/2020: Slovo úvodem. Divoké víno má pamětní desku na bráně Gymnázia U Libeňského zámku!
- DV 107/2020: Slovo úvodem
- DV 106/2020: Umřel Méla Machálek. Slovo úvodem
- DV 105/2020: Slovo úvodem
- DV 104/2019: Slovo úvodem a fotografka Martina Koubková
- DV 103/2019: Slovo úvodem
- DV 102/2019: Slovo úvodem
- DV 101/2019: Slovo úvodem
- DV 100/2019: Slovo úvodem, Jezdecké sochy a sochy koní v Čechách a na Moravě
- DV 99/2019: Slovo úvodem
- DV 98/2018: Slovo úvodem
- DV 97/2018: Slovo úvodem
- DV 96/2018: Slovo úvodem
- DV 95/2018: Slovo úvodem
- DV 94/2018: Slovo úvodem
- DV 93/2018: Slovo úvodem
- DV 92/2017: Slovo úvodem
- DV 91/2017: Slovo úvodem
- DV 90/2017: Slovo úvodem
- DV 89/2017: Slovo úvodem
- DV 88/2017: Slovo úvodem, Jezdecké sochy
- DV 87/2017: Slovo úvodem
- DV 86/2016: Slovo úvodem
- DV 85/2016: Všichni mají narozeniny. Miloň Čepelka 80! Já nic – jsem nejmladší
- DV 84/2016: Tři hvězdy divokého vína mají sedmdesát! Jen já pořád nic
- DV 83/2016: Slovo úvodem
- DV 82/2016: Slovo úvodem
- DV 81/2016: Slovo úvodem
- DV 80/2015: Slovo úvodem, Jezdecké sochy v zemi české
- DV 79/2015: Slovo úvodem
- DV 78/2015: Slovo úvodem
- DV 77/2015: Slovo úvodem a další
- DV 76/2015: Slovo úvodem a další
- DV 75/2015: Slovo úvodem a další
- DV 74/2014: Slovo úvodem a další
- DV 73/2014: Slovo úvodem a další
- DV 72/2014: Slovo úvodem
- DV 71/2014: Slovo úvodem
- DV 68/2013: Slovo úvodem
- DV 67/2013: Slovo úvodem
- DV 66/2013: Slovo úvodem
- DV 65/2013: Slovo úvodem
- DV 64/2013: Slovo úvodem
- DV 63/2013: Slovo úvodem
- DV 62/2012: Slovo úvodem, Kuře si podruhé žádá Jaroslavovu ruku a další
- DV 61/2012: Slovo úvodem, Rozpadnou se v prach a další
- DV 59/2012: Slovo úvodem, Strašné utrácení a další
- DV 58/2012: Slovo úvodem, Klisny a hříbata a další
- DV 57/2012: Slovo úvodem, Současnost a další
- DV 56/2011: Slovo úvodem, Minulost
- DV 55/2011: Slovo úvodem, Milena poprvé na koni, Uklízí stáje a vaří oběd
- DV 54/2011: Slovo úvodem, Milena ve večerních úvahách a v ranním světle
- DV 53/2011: Slovo úvodem, Jak kouše Milena
- DV 52/2011: Slovo úvodem, O klisničkách a hřebcích, Milena
- DV 51/2011: Slovo úvodem, Ženy si Jaroslava vyměňují v rychlém sledu
- DV 50/2010: Slovo úvodem, Kapitola pátá
- DV 49/2010: Slovo úvodem, Žákovská knížka
- DV 48/2010: Slovo úvodem, Kapitola třetí - Honza a Jirka - kluci Rothovic
- DV 47/2010: Slovo úvodem, Malý Jarda
- DV 46/2010: Slovo úvodem, O klisničkách a hřebcích
- DV 45/2010: Slovo úvodem, Kapitola z knížky Čtyřúhelník
- DV 44/2009: Slovo úvodem, Čtyřúhelník
- DV 43/2009: Slovo úvodem, Čtyřúhelník
- DV 42/2009: Slovo úvodem, Romance o holkách
- DV 41/2009: Slovo úvodem, Romance o holkách
- DV 40/2009: Zemřel Pavel Verner a další
- DV 39/2009: Slovo úvodem, Co jste se v novinách nedočetli o babyboxech
- DV 38/2008: Slovo úvodem, Co jste se v novinách nedočetli o babyboxech (2. kapitola)
- DV 36/2008: Slovo úvodem, Osmá pohádka
- DV 35/2008: Slovo úvodem, Sedmá pohádka svatební
- DV 34/2008: Slovo úvodem
- DV 33/2008: Slovo úvodem
- DV 31/2007: Slovo úvodem, Pohádka svatební - 4. díl
- DV 30/2007: Slovo úvodem, Pohádka svatební - 3. díl
- DV 29/2007: Slovo úvodem, Pohádka svatební - díl druhý
- DV 28/2007: Fotografie
- DV 27/2007: Slovo úvodem, Křest Antologie a další
- DV 26/2007: Slovo úvodem, Opona padá
- DV 25/2006: Fotografie z cyklu Cirkus
- DV 24/2006: Slovo úvodem, Nadchnul nás Pavel Řezníček s Goldflamem
- DV 23/2006: Slovo úvodem, Kdy začne přituhovat…?
- DV 22/2006: Slovo úvodem, V roce 1970 jsme se měli všichni rádi!
- DV 21/2006: Slovo úvodem, Markéta Hejná vzrušila mladé básníky…
- DV 20/2006: Slovo úvodem, (Kapitola pojednávající o básnících…)
- DV 19/2005: Slovo úvodem, Jak dopadl podnikatelský záměr, milý Hafede Bouassido?
- DV 18/2005: Slovo úvodem, Zemřel Honza Čech
- DV 17/2005: Slovo úvodem, Hara Kiri…??…
- DV 16/2005: Fotografie
- DV 15/2005: Vyvolávám staré filmy
- DV 14/2005: Vyvolávám staré filmy
- DV 13/2004: Vyvolávám staré filmy
- DV 12/2004: Vyvolávám staré filmy
- DV 11/2004: Akademický sochař docent Milan Vácha tvoří sochu Strážci (fotogalerie)
- DV 10/2004: Slovo úvodem, Přistoupil Pavel Jasanský
- DV 9/2004: Dům života i smrti
- DV 8/2004: Vyvolávám staré filmy
- DV 7/2003: Vyvolávám staré filmy
- DV 6/2003: Slovo úvodem, Zemřel Václav Hrabě
- DV 5/2003: Slovo úvodem, Inspirovali jsme Hrabala
- DV 4/2003: Slovo úvodem, Mluvil jsem s Allenem Ginsbergem
- DV 3/2003: Slovo úvodem, Přišel Petr Cincibuch a Ladislav Landa
- DV 2/2003: (vešla jsi dunivými kroky…)
- DV 1/2002: Radaně, Není činnost pro psa dělat lidem hopsa a další
|