|
na další stranu
DIVOKÁ VINICE, aktuálně
05.11.2024 - V EUC Klinice na Denisově nábřeží v Plzni mají babybox nové generace!
V úterý 5. listopadu ve 12 hodin jsme slavnostně prezentovali babybox nové generace. ... Více »
30.10.2024 - Babybox na záchrance v Českých Budějovicích přijal 269. děťátko
Zlatý novorozenecký dukát od České mincovny Je to kluk, radoval se ředitel českobudějo... Více »
20.10.2024 - Veronika Hlaváčová, Příběh Johanky z babyboxu a 2. místo Prix Bohemia Radio
Český rozhlas a redaktorka Veronika Hlaváčová byli oceněni na Mezinárodním festivalu ... Více »
19.10.2024 - Výstava Pavla Jasanského
Lukáš Jasanský zve na výstavu z díla Pavla Jasanského, fotografa a grafika, který se ... Více »
Slovo úvodem
Vyděšen plynoucím časem, k smrti vyplašen vydáním stého novodobého Divokého vína, obklopen 815 autory, kteří v něm od roku 2002 zveřejnili svá díla, neschopen sám sednout ke stolu, diktuji tato slova. Jsem rád, že svědectví doby zůstane zachováno v archivu Národní knihovny a chápu to jako velkou čest pro sebe a doporučuji vám, milí autoři, abyste to podobně pociťovali i vy sami, i když mnozí z vás zůstanete v budoucnosti zachováni ve svých samostatných dílech.
Můj přítel, jenž si nepřeje být jmenován, vytvořil seznam 70 literátů a 30 fotografů a výtvarníků, doplnil jej ukázkami z jejich tvorby a domníváme se, že by měli být připomenuti. Jejich počet je symbolicky sto, jako je vydaných čísel www.divokevino.cz. Přítel mě prosí, abych sdělil publiku, že jeho výběr nejsou nutně nejlepší básně, ale básničky, které mu zrovna konvenovaly. Pokud by někdo z básníků nebo výtvarníků, či fotografů, se cítil být diskriminován nejmenováním v seznamu, nechť mi napíše a já jeho jméno zveřejním obratem v Divoké vinici, bez ohledu na to, jak veliké mi připadá jeho umění.
Spoluzakladatel Divokého vína Emil Machálek, řečený Méla, s nímž jsme jako studenti libeňského gymnázia Na Zámečku 19. září 1964 vydali vůbec první číslo, napsal vzpomínku, která již nepřináší nic nového (promiň, Mélo), ale neználkům barvitě počátky popisuje. Méla mě poněkud vyzdvihuje, za což mu děkuju, neb literát pověřený výběrem stovky nejlepších autorů mě do ní nezařadil. Jistě to tak nemyslel, říká Saša, jíž text diktuju.
Fotografem stého čísla je Libor Peichl, jenž v mých aktivitách zaujal dva významné posty. Je ředitelem společnosti SCHOTT CR, a. s. v Lanškrounu, jejíž pracovníci sami hlasováním rozhodli o velkém daru firmy pro Babybox. V pracovně ředitele jsem si prohlédl jeho fotografie z Kyrgyzstánu a byla ruka v rukávě. Děkuju pracovníkům firmy SCHOTT CR, a. s. a milé asistentce ředitele Daniele Markové.
Jindřich Štreit doplnil své fotografie texty básnířky Evy Kavanové.
Na stránky Divokého vína vstoupila se svými obrázky Kateřina Němcová, mladičká dcera mé blízké spolupracovnice v oblasti babyboxů Ludmily Brázdové, primářky neonatologie v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří. Kuriozitou zůstává, že spolupracuje s jedním z nejstarších autorů, brněnským básníkem Ivo Odehnalem. Tomáš Mladějovský prokládá svoji básnickou tvorbu vlastními obrazy. Od dětských kresbiček a říkanek se k milostné poezii a kresbám aktů přesune Marcela Hajtášová Hradecký. Soubor svých fotografií, místy doprovázených vlastními texty, mi poslal Vlastimil Kula, známý autor vodních ženských aktů.
Divoké víno číslo 100 poctila na mou prosbu svými fotografiemi Pavlína Novotná.
Na své články o psychoanalýze a umění publikované v tištěném Divokém víně navázal prof. PhDr. Milan Nakonečný, můj profesor psychologie a přítel, jenž se věnuje kromě psychologie a magie také malování. V těchto dnech končí jeho výstava v jihočeském Táboře, o níž jsem vás v Divoké vinici informoval. Milan mi odkázal své obrazy. Jejich počet na můj dotaz odhadl na tři stovky, na oplátku jsem mu odkázal stádo svých koní.
Ve stém čísle publikuje své básničky herec, textař a poet Miloň Čepelka, s nímž jsem se seznámil v zimě roku 1964-65 ve vile Československého rozhlasu v Dykově ulici 14, z níž vysílal se Zdeňkem Svěrákem Polní poštu, pořad písniček na přání pro vojáky. Písňové texty publikuje Michal Bystrov, syn zesnulého publicisty Vladimíra Bystrova a novinářky Marty Bystrovové, jež své články někdy podepisuje jako Marta Švagrová. Vladimír Bystrov mě motivoval k vydávání internetového Divokého vína otištěnou chválou, že Divoké víno z šedesátých a počátku sedmdesátých let je časopis dosud jiným nepřekonaný!
Příznivcům tradičních básníků nebude scházet moravský vinař Oldřich Damborský, moravskoslezský Bořek Mezník, nevyhýbající se žádnému slovu, a samozřejmě rodinné stříbro Divokého vína – básnířky a básníci Zora Wildová, Eva Frantinová, Karel Sýs a Jiří Žáček.
Děkuju vám všem, milí autoři, bez vás by Divoké víno nebylo.
Ludvík Hess
JEZDECKÉ SOCHY A SOCHY KONÍ V ČECHÁCH A NA MORAVĚ
Ve snaze taky vytvořit příspěvek do jubilejního stého čísla doplním své dva předchozí články Jezdecké sochy publikované v Divokém víně číslo 80 a 88.
Projíždím-li kolem jezdeckého pomníku sv. Václava od J. V. Myslbeka na pražském Václavském náměstí, pokaždé mě znovu zneklidní její chyby - kůň stojící na dvou nohách, na což byl sochař pyšný a tvrdil, že koně tak stát naučil. Překroucené třmenové řemeny vycházející zpod postranic sedla, by Václavovi jízdu zcela znemožnily. A konečně ocas svázaný do uzlu. Při loňské návštěvě Španělské vysoké jezdecké školy ve Vídni mi došlo, kdo byl Myslbekovi vzorem pro svázání ocasu do uzlu. Lipicáni předvádějící figury vysoké školy mají ocasy tak upravené, aby si do něj nešlápli při figurách, kdy stojí na pánevních končetinách.
Objížděl jsem se svými synky celou Vídeň, kde je soch koní daleko víc než v Praze. Nepochybuju o tom, že každý vídeňský sochař než vytvořil sochu koně, si zajel do Prahy, a naopak čeští sochaři čerpali informace při tvorbě jezdeckých soch návštěvami Vídně.
Věřte nevěřte, objevil jsem v českých zemích několik dalších soch, a tak vám o nich podávám hlášení.
Méla Machálek mě upozornil, že ve vstupní hale radnice Prahy 3 na Žižkově je bronzová socha Jana Žižky od sochaře Bohumila Kafky, autora Jana Žižky na žižkovské hoře Vítkov. Jedná se zřejmě o studii, která byla odlita do bronzu, a na rozdíl od své sestry na hoře Vítkově není ani zdaleka v poloviční životní velikosti. Jezdecká socha na radnici Prahy 3 se mi líbí. Navíc kolem ní při své svatbě procházel jeden z našich prezidentů, jenž se posléze stal kultem.
Na čtyři červené koně ve dvoře staré běchovické pošty mě upozornil sochař Milan Kuzica.
Autorem červených plastových soch koní je sochař Karel Burian. Sochy koní stály od 160 tisíc do 180 tisíc podle složitosti díla (stojí na 4, 3 nebo 2 nohách). Pod každou sochou je mosazná cedulka se jménem sponzora. Po pravé straně zvenčí dvora je nově umístěna velice velmi nevydařená bronzová socha stojícího T. G. Masaryka, dalšího kultu mezi našimi prezidenty. Autor sochy Masaryka se jistě nebude zlobit, že jeho jméno ze zdvořilosti neuvedu.
Na nárožním domě Kostelní 32 a Kamenické ulice naproti Letenským sadům jsem nalezl sochu sv. Jiří ve výklenku fasády v úrovni 3. podlaží. Veřejnosti skrytá socha je pravděpodobně dílem Vojtěcha Suchardy, bratra daleko známějšího Stanislava Suchardy, autora pomníku Františka Palackého. „Sv. Jiří zvedá kopí, aby je vrazil ve chřtán dračí“. Jiné detaily pro výši umístěné sochy nelze popsat.
Fotografii Jiřího z Poděbrad vytesanou do pískovcového masivu v galerii pod Kopicovým statkem, samotě poblíž obce Kacanovy, mi poslal grafik Ondřej Grygar, jenž proslul zvláště grafickou úpravou mé zatím poslední knížky Antologie 2007-2017 aneb Paegas, Kentaur, Satyr..? Saša ji při fotografování vedle vytesaného Horymíra na Šemíkovi přehlédla a já osobně jsem v sobě nenalezl dost sil a rovnováhy, abych skalní galerii navštívil.
Pro úplnost uvádím sochu koně s mužem, který se jej snaží udržet u huby, ale na koni nesedí. Proto jsem také po jejím původu nepátral. Najdete ji na střeše zámku v Litomyšli.
V předchozích dílech jsem zapomněl zveřejnit svoji oblíbenou sochu Nymfa a Kentaur od žamberského rodáka Františka Rouse, zakoupenou Městskou spořitelnou v Žamberku. Socha stojí uprostřed kašny a je dominantou náměstí.
Jezdecká socha Jana Žižky v Českých Budějovicích, dílo Karla Dvořáka, neměla klidu a stěhovala se několikrát z místa na místo. Našel jsem fotografii z roku 1959 dokumentující přemisťování sochy.
Jak známo, téma kentaura unášejícího nymfu se opakuje na bronzovém reliéfu Milana Váchy, mého přítele a sochaře. Reliéf je od nedávna umístěn v jídelně domu na Hájku, neboť na jeho původním místě u vchodu do domu je pravděpodobně poslední česká jezdecká socha, reliéf, který z pískovce vytvořil Milan Vácha. Můj syn cválá na hřebci Baghíra…
Ludvík Hess
|
- Ostatní tvorba Ludvíka Hesse publikovaná v Divokém víně:
- DV 134/2024: Slovo úvodem - Divoké víno mělo 60 let
- DV 133/2024: Opustil nás Karel Sýs, Slovo úvodem
- DV 132/2024: Slovo úvodem
- DV 131/2024: Slovo úvodem
- DV 130/2024: Úvod
- DV 129/2024: Slovo úvodem
- DV 128/2023: Slovo úvodem
- DV 127/2023: Slovo úvodem
- DV 126/2023: Slovo úvodem
- DV 125/2023: Slovo úvodem
- DV 124/2023: Slovo úvodem
- DV 123/2023: Slovo úvodem
- DV 122/2022: Slovo úvodem
- DV 121/2022: Slovo úvodem
- DV 120/2022: Slovo úvodem
- DV 119/2022: Slovo úvodem
- DV 118/2022: Fotografie
- DV 117/2022: Slovo úvodem
- DV 116/2021: Slovo úvodem
- DV 115/2021: Slovo úvodem
- DV 114/2021: Slovo úvodem
- DV 113/2021: Slovo úvodem
- DV 112/2021: Slovo úvodem
- DV 111/2021: Slovo úvodem
- DV 110/2020: Slovo úvodem
- DV 109/2020: Slovo úvodem, Petr Novák z Jaroměře
- DV 108/2020: Slovo úvodem. Divoké víno má pamětní desku na bráně Gymnázia U Libeňského zámku!
- DV 107/2020: Slovo úvodem
- DV 106/2020: Umřel Méla Machálek. Slovo úvodem
- DV 105/2020: Slovo úvodem
- DV 104/2019: Slovo úvodem a fotografka Martina Koubková
- DV 103/2019: Slovo úvodem
- DV 102/2019: Slovo úvodem
- DV 101/2019: Slovo úvodem
- DV 99/2019: Slovo úvodem
- DV 98/2018: Slovo úvodem
- DV 97/2018: Slovo úvodem
- DV 96/2018: Slovo úvodem
- DV 95/2018: Slovo úvodem
- DV 94/2018: Slovo úvodem
- DV 93/2018: Slovo úvodem
- DV 92/2017: Slovo úvodem
- DV 91/2017: Slovo úvodem
- DV 90/2017: Slovo úvodem
- DV 89/2017: Slovo úvodem
- DV 88/2017: Slovo úvodem, Jezdecké sochy
- DV 87/2017: Slovo úvodem
- DV 86/2016: Slovo úvodem
- DV 85/2016: Všichni mají narozeniny. Miloň Čepelka 80! Já nic – jsem nejmladší
- DV 84/2016: Tři hvězdy divokého vína mají sedmdesát! Jen já pořád nic
- DV 83/2016: Slovo úvodem
- DV 82/2016: Slovo úvodem
- DV 81/2016: Slovo úvodem
- DV 80/2015: Slovo úvodem, Jezdecké sochy v zemi české
- DV 79/2015: Slovo úvodem
- DV 78/2015: Slovo úvodem
- DV 77/2015: Slovo úvodem a další
- DV 76/2015: Slovo úvodem a další
- DV 75/2015: Slovo úvodem a další
- DV 74/2014: Slovo úvodem a další
- DV 73/2014: Slovo úvodem a další
- DV 72/2014: Slovo úvodem
- DV 71/2014: Slovo úvodem
- DV 68/2013: Slovo úvodem
- DV 67/2013: Slovo úvodem
- DV 66/2013: Slovo úvodem
- DV 65/2013: Slovo úvodem
- DV 64/2013: Slovo úvodem
- DV 63/2013: Slovo úvodem
- DV 62/2012: Slovo úvodem, Kuře si podruhé žádá Jaroslavovu ruku a další
- DV 61/2012: Slovo úvodem, Rozpadnou se v prach a další
- DV 59/2012: Slovo úvodem, Strašné utrácení a další
- DV 58/2012: Slovo úvodem, Klisny a hříbata a další
- DV 57/2012: Slovo úvodem, Současnost a další
- DV 56/2011: Slovo úvodem, Minulost
- DV 55/2011: Slovo úvodem, Milena poprvé na koni, Uklízí stáje a vaří oběd
- DV 54/2011: Slovo úvodem, Milena ve večerních úvahách a v ranním světle
- DV 53/2011: Slovo úvodem, Jak kouše Milena
- DV 52/2011: Slovo úvodem, O klisničkách a hřebcích, Milena
- DV 51/2011: Slovo úvodem, Ženy si Jaroslava vyměňují v rychlém sledu
- DV 50/2010: Slovo úvodem, Kapitola pátá
- DV 49/2010: Slovo úvodem, Žákovská knížka
- DV 48/2010: Slovo úvodem, Kapitola třetí - Honza a Jirka - kluci Rothovic
- DV 47/2010: Slovo úvodem, Malý Jarda
- DV 46/2010: Slovo úvodem, O klisničkách a hřebcích
- DV 45/2010: Slovo úvodem, Kapitola z knížky Čtyřúhelník
- DV 44/2009: Slovo úvodem, Čtyřúhelník
- DV 43/2009: Slovo úvodem, Čtyřúhelník
- DV 42/2009: Slovo úvodem, Romance o holkách
- DV 41/2009: Slovo úvodem, Romance o holkách
- DV 40/2009: Zemřel Pavel Verner a další
- DV 39/2009: Slovo úvodem, Co jste se v novinách nedočetli o babyboxech
- DV 38/2008: Slovo úvodem, Co jste se v novinách nedočetli o babyboxech (2. kapitola)
- DV 37/2008: Slovo úvodem, Pohádka devátá a poslední
- DV 36/2008: Slovo úvodem, Osmá pohádka
- DV 35/2008: Slovo úvodem, Sedmá pohádka svatební
- DV 34/2008: Slovo úvodem
- DV 33/2008: Slovo úvodem
- DV 31/2007: Slovo úvodem, Pohádka svatební - 4. díl
- DV 30/2007: Slovo úvodem, Pohádka svatební - 3. díl
- DV 29/2007: Slovo úvodem, Pohádka svatební - díl druhý
- DV 28/2007: Fotografie
- DV 27/2007: Slovo úvodem, Křest Antologie a další
- DV 26/2007: Slovo úvodem, Opona padá
- DV 25/2006: Fotografie z cyklu Cirkus
- DV 24/2006: Slovo úvodem, Nadchnul nás Pavel Řezníček s Goldflamem
- DV 23/2006: Slovo úvodem, Kdy začne přituhovat…?
- DV 22/2006: Slovo úvodem, V roce 1970 jsme se měli všichni rádi!
- DV 21/2006: Slovo úvodem, Markéta Hejná vzrušila mladé básníky…
- DV 20/2006: Slovo úvodem, (Kapitola pojednávající o básnících…)
- DV 19/2005: Slovo úvodem, Jak dopadl podnikatelský záměr, milý Hafede Bouassido?
- DV 18/2005: Slovo úvodem, Zemřel Honza Čech
- DV 17/2005: Slovo úvodem, Hara Kiri…??…
- DV 16/2005: Fotografie
- DV 15/2005: Vyvolávám staré filmy
- DV 14/2005: Vyvolávám staré filmy
- DV 13/2004: Vyvolávám staré filmy
- DV 12/2004: Vyvolávám staré filmy
- DV 11/2004: Akademický sochař docent Milan Vácha tvoří sochu Strážci (fotogalerie)
- DV 10/2004: Slovo úvodem, Přistoupil Pavel Jasanský
- DV 9/2004: Dům života i smrti
- DV 8/2004: Vyvolávám staré filmy
- DV 7/2003: Vyvolávám staré filmy
- DV 6/2003: Slovo úvodem, Zemřel Václav Hrabě
- DV 5/2003: Slovo úvodem, Inspirovali jsme Hrabala
- DV 4/2003: Slovo úvodem, Mluvil jsem s Allenem Ginsbergem
- DV 3/2003: Slovo úvodem, Přišel Petr Cincibuch a Ladislav Landa
- DV 2/2003: (vešla jsi dunivými kroky…)
- DV 1/2002: Radaně, Není činnost pro psa dělat lidem hopsa a další
|