na další stranu
Petr CincibuchPetr Cincibuch vzpomíná na své seznámení s Divokým vínem a na Zdeňka Bouše
NEJPRVE PŘIPOMENU:
19. února 1997 porazilo na dálnici D1 v úseku za Říčany nákladní auto sedmdesátiletého muže, kterého na místě usmrtilo. Oběť nehody měla u sebe doklady znějící na jméno Zdeněk Bouše. Hrabal zemřel 3. února téhož roku. NA ZDEŇKA BOUŠE MÁM I JINOU, SILNOU, DODNES ŽIVOU VZPOMÍNKU:
Opustil jsem ho v jeho životní etapě, kdy změnil svůj úřednický život za život svobodného kumštýře. Začal malovat. V té době jsem byl zamilován do jedné operní divy a jako výraz mé lásky mě napadlo pořídit si její portrét, velké olejové plátno. Už nevím proč, ale výběr autora vyhrál právě Zdeněk Bouše. Přál si portrétovanou poznat a vyžádal si její fotografie. Po třech nedělích mi zavolal, že obraz je hotov. Sdělil mi, že se mu velmi povedl, a tak pokud bych ho nechtěl, nevadí, nechá si ho. Vypravili jsme se s mou milou a dohodnutou částkou do starého pražského domu s dřevěným schodištěm, kde měl Mistr Bouše svůj ateliér. Malíř nás uvítal a pohostil domácím vínem z podivných plodů, na jejichž název si nemohu vzpomenout. Celou dobu stál uprostřed rozsáhlé místnosti malířský stojan s látkou přikrytým obrazem. Když se audience blížila k vyvrcholení podpořená vínovým opojením, Zdeněk Bouše opět zopakoval už jednou řečené, že se mu obraz mimořádně povedl a že je ochoten si ho nechat, jestli se mi nebude líbit. Pak obřadně, jak při odhalení sochy státníka, strhl z utajovaného portrétu zakrývající ho přehoz. Na stojanu se na mě dívala ohyzdná čarodějnice, jen vzdáleně připomínající to krásné stvoření stojící vedle mě. Bylo to těžké zaplatit a odnést si to hrozné plátno. Když jsme vyklopýtali z Mistrova ateliéru, sedli jsme si na ty dřevěné domovní schody a přemýšleli, u kterých popelnic obraz necháme, aby ho jeho autor nenašel. Popelnice nikde nebyly, a tak jsme putovali starým městem s přiživovanou vínovou opicí a nešťastným obrazem nešťastné ženy. Kdepak je dnes má láska? Kdepak má hrob Zdeněk Bouše? Jen o obrazu vím, kde je: visí v mé ložnici mnoho let nad hlavou mé ženy. |
|
|
Vidíte zjednodušenou podobu stránek.
Chcete-li mít stránky zobrazené v plné kvalitě, použijte takový prohlížeč, který podporuje moderní standardy používané na těchto stránkách a současně si zapněte ve svém prohlížeči podporu JavaScriptu.